Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

„Grupa przedsiębiorczych” na wyjeździe edukacyjnym przekonała się, że nauka jest przygodą życia.


Nauka zwykle jawi się jako świat zamknięty dla przeciętnego człowieka, świat  eksperymentów i analiz, zawiłych teorii i dziwnego języka. Jednak ten tajemniczy świat jest napędem cywilizacji i ma wpływ na życie każdego mieszkańca Ziemi. Mamy tego pełną świadomość, a poprzez  udział w różnorodnych zadaniach naszego Projektu odkrywamy jednocześnie, coraz bardziej namacalnie, że nauka jest drogą do sukcesu.

Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności często kojarzy się jednak ze żmudną pracą. Jednak podczas naszych zmagań staramy się również dostrzegać przyjemne strony uczenia się. Aby tego jeszcze bardziej doświadczyć, 21 IX 2010 r. wzięliśmy udział w Lubelskim Festiwalu Nauki organizowanym przez środowiska akademickie i naukowe Lublina już po raz siódmy. Ucieszyło nas na samym początku hasło tegorocznego Festiwalu: „Nauka przygodą życia”. Pomyśleliśmy, że to na pewno coś dla nas i nie zawiedliśmy się. Ale po kolei...  21 X 2010 r. piętnastoosobowa grupa uczniów (głównie maturzystów) o godz. 8.00 wyruszyła spod budynku szkoły w stronę Lublina. Na początku, już na miejscu, obejrzeliśmy okolicznościową wystawę techniki radiowej w hallu Radia Lublin. A chwilę zaś spotkała nas bardzo miła niespodzianka, gdyż zostaliśmy zaproszeni do studia radiowego i mieliśmy okazję wziąć udział w „programie na żywo”. Co prawda byliśmy dość stremowani, ale nasze pozdrowienia „poszły w eter”... Polskie Radio ma już 85-letnią tradycję. My, choć czasu mieliśmy niewiele, poznaliśmy radio z przeszłości i to nowoczesne. Mogliśmy zobaczyć na żywo pracę reportera radiowego,  rozwiązania stosowane w nowoczesnej radiofonii, w tym wykorzystanie systemów cyfrowych i najnowszych technologii,Czas nas naglił, gdyż nie chcieliśmy się spóźnić na wykład „Jak zdać maturę z matematyki. Dziesięć praktycznych porad”, chcąc poznać istotne elementy, które należy brać pod uwagę pisząc swój najważniejszy szkolny egzamin. Podczas wykładu omówione zostały zasady obowiązujące podczas trwania matury oraz przedstawiono nam różne strategie efektywnego rozwiązywania zestawów maturalnych (kolejność rozwiązywania zadań, czas poświęcony na poszczególne typy zadań, itp.). Pracownik Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego KUL zaproponował zgromadzonym licznie na sali - tegorocznym maturzystom długofalowy plan przygotowywania się do egzaminu. W szczególności polecono nam najkorzystniejsze metody powtarzania materiału oraz ciekawe pozycje wydawnicze obejmujące najnowsze wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Został również omówione niuanse holistycznego podejścia do sprawdzania zestawów maturalnych obowiązującego od 2010 roku. Na
zakończenie wykładu zaproponowano konkurs (rozwiązanie matematycznego zadania) zgromadzonym na sali, który (uwaga!) wygrał nasz kolega Piotrek. Brawo! My i tak wiemy, że jesteś najlepszy.
Po wykładzie udaliśmy się na dwugodzinne warsztaty: „Trening twórczości. Techniki rozwijające kreatywność”. Twórczość jest związana z umiejętnością spojrzenia na dane zagadnienie z nowego, innego od dotychczasowego punktu widzenia. Kreatywność i twórcze myślenie to umiejętności uniwersalne, które są pożądane w każdej dziedzinie życia, zarówno podczas rozwiązywania problemów codziennych, jak również na rynku pracy, jako umiejętności bardzo cenione przez pracodawców. Osoba prowadząca warsztaty zwróciła nam uwagę, jak diagnozowane są zdolności twórcze w procesie selekcji kandydatów do pracy. A przecież praca niedługo przed nami... Praktyczny trening był bardzo ciekawy, a nawet radosny. Ucząc się nowych rzeczy, dobrze się przy tym bawiliśmy. Podczas ćwiczeń znowu odkryliśmy talenty naszych kolegów, nasze własne, rzecz jasna, również. Mamy zamiar nadal rozwijać swoją kreatywność, mając ku temu nowe wskazówki, już po powrocie do domu.Kolejnym wykładem i już ostatnim tego dnia był wykład w Collegium Medicum „Alkohol – szkodzi nawet przed urodzeniem”. Przesłaniem wykładu było poszerzenie wiedzy zgromadzonych na temat szkodliwego wpływu alkoholu, gdyż nadmierne jego spożywanie coraz częściej staje się problemem młodych ludzi. Podczas prezentacji mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę o negatywnym wpływie napojów alkoholowych  na organizm ludzki od początku jego rozwoju. Podczas prezentacji przekazane nam zostały informacje o skutkach jakie wywiera alkohol na rozwijające się tkanki i narządy człowieka. Informacje dotyczyły skutków wczesnych i odległych. Zdobyta wiedza powinna przyczynić się do szerzenia naszych zachowań prozdrowotnych.Warto już tylko dodać, że w drodze od jednego programu do drugiego obejrzeliśmy jeszcze kilka interesujących wystaw, tj. „Mikrokosmosy – wystawę fotografii makro”, „Ukryte Piękno Ziemi” oraz „Haftowane baśnie”. One również poszerzyły naszą wiedzę w różnych zakresach.W wyjeździe edukacyjnym do Lublina mogliśmy wziąć udział dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki nim mieliśmy do dyspozycji wynajęty środek lokomocji, a na zakończenie naszego pobytu w wojewódzkim mieście mogliśmy zjeść smaczny obiad.Aby nasz pobyt w Lublinie minął jak najowocniej, konieczne było dobre przygotowanie do wyjazdu. Trud organizatorów się opłacił, gdyż każdy z nas wracał do domu z nową wiedzą, pozytywnymi wrażeniami i emocjami. Za rok nowy Festiwal, który polecamy naszym młodszym kolegom. Naprawdę warto!