Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
 

Mija rok  szkolny a wraz z nim realizacja części projektu
  „Nauka drogą do sukcesu”

 

Od naszego ostatniego spotkania z Państwem – ostatniej relacji o przebiegu Projektu „Nauka drogą do sukcesu” minął maj, czerwiec i nadszedł czas wakacji… Zacznijmy jednak po kolei.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń realizowanych w ramach Projektu w maju był udział uczestników zadania „Z matematyką za pan brat” w VII Sympozjum Młodych Matematyków w Lublinie. Głównym celem tej imprezy jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży oraz rozwijanie jej matematycznych zainteresowań. Prof. Zdzisław Rychlik - Dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie powitał w murach swej uczelni młodych miłośników matematyki. Po jego wystąpieniu zabrali kolejno głos przedstawiciele MEN i KO w Lublinie. Oni z kolei zwrócili się z prośbą do uczniów, aby byli ambasadorami matematyki, która „jest potężnym instrumentem  do czynienia rzeczy wielkich, wspaniałych i przyczynia się do rozwoju świata”.

Następnie głos zabrał gość specjalny Sympozjum – pan dr hab. Marek Kordos, profesor Instytutu Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie pierwszy i jak dotąd jedyny redaktor naczelny ukazującego się od 1974 r. miesięcznika „Delta”. Od 1985 r. jest on też wykładowcą historii matematyki na różnych uczelniach. Tym razem poprowadził ze specyficznym dla siebie humorem wykład inauguracyjny „Ile jest gwiazd?”. Po nim swoje prezentacje przedstawili studenci matematyki UMCS: pan Michał Kosacki - „Co z tym wielościanem?” oraz pan Sebastian Kieliszek - „Twierdzenie Pick’a.”. Podczas tych wystąpień młodzież miała okazję poznać praktyczne zastosowania matematycznych programów komputerowych.

Po tej dawce wiedzy przyszedł czas na chwilę rozluźnienia i „matematyczną niespodziankę”, którą przygotowała pani mgr Bożena Kukier. Wszyscy z wielkim zapałem zagrali w bingo (matematyczne oczywiście). Emocji było co niemiara a niektórzy nawet zdobyli nagrody. Szczęściarze…:)

Po „słodkiej” przerwie przyszła pora na prezentacje prac uczniowskich. Tym razem zebrani z zaciekawieniem słuchali o matematyce w sztuce, dziwności geometrii, matematycznej magii, mistycznym znaczeniu liczb i matematycznej przygodzie z chemią. Te wszystkie prezentacje ukazywały piękno matematyki, jej ścisły związek z rzeczywistością i udowadniały, że królowa nauk choć bywa czasami trudna, to potrafi, i to bez dwóch zdań (!), zaciekawić a nawet zafascynować.

Uczniowie naszej szkoły byli pod dużym wrażeniem profesjonalizmu przygotowanych (przez młodszych od nich kolegów) prezentacji. Wystąpienia te zostaną bez wątpienia w ich pamięci jako wzory do przygotowywania już samodzielnych prac. Wszyscy uczestnicy Sympozjum, po jego zakończeniu, wyszli dużo bogatsi zarówno w wiedzę, jak i pozytywne wrażenia.

 

Po tygodniu od tego wydarzenia, w czerwcu, miał już miejsce kolejny wyjazd edukacyjny. Tym razem dużo większa grupa uczniów (30 osób) pod kierownictwem pana Pawła Kudenia wybrała się na cztery dni do Poznania. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w ramach których w dniach 8-11 czerwca były prezentowane najbardziej nowoczesne technologie dla przemysłu. Nie zabrakło oczywiście także innych atrakcji.

Oto relacja z tego wyjazdu widziana okiem jego uczestnika.

Wyruszyliśmy z Piask 8 czerwca rano. Cały dzień prawie minął nam na podróży autokarem, ale za to jakim (!). Przed dojazdem do Poznania wstąpiliśmy do Parku Dinozaurów w Rogowie. I tutaj doświadczyliśmy naszych kolejnych (po tych autokarowych) uniesień. Po zakwaterowaniu w hotelu był już tylko czas na obiadokolację i odpoczynek.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy tuż po śniadaniu do centrum Poznania, aby zwiedzić to piękne miasto. Pan przewodnik pokazał nam wiele ciekawych miejsc, jak m. in.: Ostrów Tumski, Cytadelę, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kościół farny św. Stanisława Biskupa, Ratusz oraz opowiadał  nam o ich dziejach, które wpisywały się często w historię naszej ojczyzny. Odwiedziliśmy także Muzeum Uzbrojenia, gdzie najbardziej zachwyciły nas różnego rodzaju pojazdy…. (wszak nasza grupa to przede wszystkim przyszli mechanicy). Wrażeń było mnóstwo, więc po zakończeniu naszej wycieczki, co prawda zadowoleni, ale także zmęczeni z przyjemnością odpoczęliśmy podczas obiadu. Po zregenerowaniu sił udaliśmy się do Palmiarni. Tutaj również było bardzo ciekawie. I choć sądziliśmy, że wrażeń na dzień dzisiejszy mamy już dosyć, to najlepsze dopiero było przed nami. Odwiedziliśmy ośrodek Malta Ski nad Jeziorem Maltańskim. A tam, choć zanosiło się na deszcz (co tylko podgrzewało nasze emocje!) udało nam się zjechać trzykrotnie torem saneczkowym i pontonami. Nikt już nie pamiętał o poprzednim zmęczeniu, a dla niektórych trzy zjazdy, to było zdecydowanie za mało… Choć na koniec rzeczywiście zaczął już padać deszcz, to nic nie mogło zgasić nam naszej radości po takiej dawce pozytywnych emocji.

Po powrocie do hotelu i kolacji bardzo szybko usnęliśmy. Nie ma się czemu dziwić…:)

Kolejny dzień obfitował również w wiele atrakcji. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Gniezna. Nie można było przecież tego miejsca nie odwiedzić, skoro byliśmy tak blisko…Po powrocie do Poznania przyszedł wreszcie czas na punkt kulminacyjny naszego wyjazdu – zwiedzanie największych w Europie Środkowo- Wschodniej targów nowoczesnych technologii dla przemysłu -Innowacje – Technologie – Maszyny Polska 2010 ( ITM Polska). Przez kilka godzin oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem maszyny (i nie tylko), które dzięki swej konstrukcji już są, bądź będą motorem wzrostu gospodarczego. To właśnie od takich innowacyjnych rozwiązań zależy pomyślna przyszłość naszej polskiej gospodarki i oczywiście od nas samych również...

Czas zwiedzania kolejnych pawilonów umilało nam swoiste „polowanie” na metalowe „cudeńka”. Dużą ich liczbę przywieźliśmy do domu, często jako prezent dla najbliższych z naszego wyjazdu, aby choć odrobinę zrekompensować im naszą nieobecność. Po kolacji, tym razem jeszcze pełni energii, pojechaliśmy do kina na seans filmowy „Niania i wielkie bum”. Film nas zrelaksował i odprężył po całym dniu przeżyć, choć „wielkie bum” było bardzo wymowne (dla wtajemniczonych).

I tak nadszedł ostatni dzień naszego pobytu. Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zanim jednak wyjechaliśmy z Poznania odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji. Eksponaty muzeum przyciągnęły ponownie naszą wnikliwą uwagę. Przenieśliśmy się w czasy naszych ojców i dziadków i w myślach mknęliśmy „WSK-ą” za czarną „Wołgą”.:) Cóż, można popuścić wodze fantazji…Potem, wstępując tylko na obiad, wróciliśmy wieczorem do Piask. Już zazdrościmy kolejnej grupie, która w przyszłym roku wybierze się na podobną wyprawę. Na pewno warto!

 

Po powrocie z Poznania wszystkich czekał intensywny czas nauki, gdyż był to już ostatni tydzień wystawiania ocen, a tym samym ostatnie godziny ich poprawiania. Po nim zaś przyszedł czas podsumowań. W bieżącym roku szkolnym zakończona została realizacja zajęć wyrównawczych z bloku przedmiotów ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych. Skończyły się zajęcia cykliczne w ramach zadania „Przedsiębiorczy uczeń”. Podczas nich uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności interpersonalne, sztukę prezentacji. Uczyli się , jak przygotowywać dokumenty niezbędne do ubiegania się o pracę, jak założyć własną firmę i jak nią zarządzać, poznawali także system bankowości w Polsce. Warto przypomnieć, że dzięki zaproszeniu do szkoły przedstawiciela NBP wszyscy uczniowie wzięli udział w panelu edukacyjnym, podczas którego m.in. poszerzyli swoją wiedzę o zadaniach banku centralnego, zjawisku inflacji oraz zabezpieczeniach polskich banknotów. Zakończył się również kurs komputerowego wspomagania projektowania CAD oraz szkolenie z przepisów ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach przygotowań uczniów do ubiegania się o prawo jazdy kategorii B. Swoją pracę zamknął na czas wakacji Szkolny Ośrodek Karier i Serwis Nowości Technicznych.

Czas podsumowań to także okres, w którym uczestnicy konkursów otrzymali podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego nagrody za najlepsze wyniki. Między innymi za konkurs wiedzy technicznej nagrodzeni zostali: Piotr Szajewski i Paweł Tomczyk – uczniowie klasy III T, zaś za konkurs  wiedzy ekonomicznej „Ekonomia wokół nas”: Patryk Borowicz z klasy I ZSZ oraz Szczepan Gacan i ponownie Piotr Szajewski z klasy III T. Duża liczba dyplomów i upominków, radość i satysfakcja z ich otrzymania potwierdziły, że warto się starać.

 

Przyszedł koniec roku i wakacje. Jednak nie dla wszystkich uczestników naszego Projektu… Dziesięciu uczniów przez całe dwa miesiące będzie uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych kursu spawacza metodą MIG/MAG. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem. Inna dziesięcioosobowa grupa będzie zdobywać praktyczne umiejętności nauki jazdy samochodem. Jak więc widać, czeka ich intensywna praca. Dzięki temu jednak mogą podnieść swoje kwalifikacje i tym samym mają szansę na lepszy start na swojej drodze zawodowej.

            Planowane są już w tej chwili kolejne wydarzenia na nowy rok szkolny: we wrześniu odbędzie się m. in. spektakl profilaktyczny i dwa wyjazdy edukacyjne do Lublina na Lubelski Festiwal Nauki.

I choć pracy jest bardzo dużo, wszyscy – uczniowie oraz osoby odpowiedzialne za realizację Projektu - na pewno znajdą czas na wypoczynek, czego życzymy również Państwu, żegnając się do kolejnego numeru.

 

                                                                                  Beata Sawczuk i Ewa Pocheć