Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 
Czy matematyka to tylko suche liczby, nudne wzory i trudne zadania? Taki obraz tej dyscypliny nasuwa się pewnie niejednemu z nas, podobnie jak wizja pociągów wyjeżdżających z daną prędkością w jednym czasie z dwóch punktów i pytania o to: w jakim miejscu czy o której godzinie powinny się minąć?

O tym, że królowa nauk jest ciekawa, a może nawet piękna - uczniowie Zespołu Szkół w Piaskach mogli się przekonać naocznie, dzięki zorganizowanemu już po raz kolejny Świętu Matematyki. Tym razem uroczystość ta miała większy zasięg w związku z realizowanym w ramach projektu „Nauka drogą do sukcesu” zadaniem: „Z matematyką za pan brat”.

23 marca nasza placówka zamieniła się w prawdziwą „kuźnię matematycznych talentów.” Plakaty, rebusy i krzyżówki propagujące tę dziedzinę nauki przyciągały spojrzenia nawet tych, którzy z przedmiotem tym niewiele chcieliby mieć wspólnego.

Imprezę poprowadzili konferansjerzy: Ewelina Kiełbasa i Tomek Pawlak, pod kierunkiem  pani Beaty Sawczuk organizatora zadania, a zaproszeni goście: nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – pani Joanna Szyszkowska i studentka – pani Małgorzata Boczoń oraz reprezentanci Edukacji z TI – panowie: Andrzej Wojtowicz i Józef Kołodziejczyk z wielką pasją opowiadali o możliwościach wykorzystania matematyki w różnych dziedzinach życia.

Na kilkanaście minut przenieśliśmy się w bajeczny świat fraktali, których fantastyczne kształty przypominały obrazy, pojawiające się w znanym nam z dzieciństwa kalejdoskopie. Kto by pomyślał, że te pozornie nierzeczywiste obrazy mogą mieć związek z zachowaniem notowań giełdowych, bądź linią brzegową Wielkiej Brytanii?

Ukoronowaniem imprezy była lekcja matematyki, przeprowadzona w klasie  III Technikum przez jednego z propagatorów nauczania z wykorzystaniem kalkulatorów graficznych i zarazem organizatora Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” w Regionie Lubelskim (8 uczniów naszej szkoły wzięło  udział w jego bieżącej edycji, zaś najlepszy wynik spośród nich uzyskał uczeń klasy I T Karol Kiełbasiński). Okazało się, że nasi uczniowie radzą sobie dobrze z nowym sprzętem.

Zakończeniem Święta Matematyki był finał Konkursu o tytuł Mistrza Nauk Nie Tylko Ścisłych, podczas którego reprezentanci Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej zmagali się z porcją ciekawych i niecodziennych zadań. Mistrzem okazała się klasa III Technikum.

Dzięki zorganizowanej multimedialnej imprezie uczniowie pogłębili swoją wiedzę i umiejętności matematyczne i przede wszystkim przekonali się, że królowa nauk wcale nie musi być nudna!