Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Trzyletnia droga do sukcesu

             Zespół Szkół w Piaskach nie ustaje w próbach stworzenia swoim uczniom jak najlepszego startu na drodze kariery zawodowej. Dzięki dotacjom płynącym z Unii Europejskiej z dumą możemy przyznać, że absolwenci naszej szkoły stają się coraz bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Projekt „Nauka drogą do sukcesu” skierowany do młodzieży uczęszczającej do technikum i szkoły zawodowej, którego realizacja została przewidziana na 3 lata, po raz kolejny okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

            Pomocną dłoń dla osób mających trudności z samodyscypliną w przygotowaniu się do egzaminów wyciągnęli organizatorzy zajęć wyrównawczych z przedmiotów maturalnych i zawodowych. Zorganizowano szereg warsztatów, praktyk zawodowych oraz kursów, a uczniowie mieli znakomitą okazję do uzupełnienia braków lub powtórzenia wiadomości z języków: polskiego, angielskiego i rosyjskiego, matematyki, geografii, historii oraz przedmiotów technicznych.

        Zwolennicy królowej nauk mogli wysłuchać wykładu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dzięki któremu otrzymali kilka wskazówek, jak poradzić sobie na maturze, zaś tradycyjnie już obchodzone w Zespole Szkół w Piaskach Święto Matematyki pozwoliło skosztować współzawodnictwa w różnego rodzaju konkursach matematycznych.

Fanów motoryzacji z pewnością ucieszyła możliwość wzięcia udziału w kursie przygotowującym do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, natomiast ci, którzy już  legitymują się tym cennym dokumentem, mogli doskonalić bezpieczną jazdę w warunkach ekstremalnych na autodromie w Akademii Jazdy Opel w Warszawie. Uczniowie nabyli cenne umiejętności w zakresie wyprowadzania samochodu z poślizgu, jazdy slalomem, hamowania na łuku oraz na prostej drodze w warunkach obniżonej przyczepności. Młodzież odbyła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
i dowiedziała się, jak z punktu widzenia prawa wygląda zdarzenie drogowe z poszkodowanymi osobami oraz jak należy zachować się w takiej sytuacji. Dużo emocji wzbudziła też jazda na trolley’ach i test uderzeniowy przy prędkości 7km/h. Niezapomnianych wrażeń dostarczył symulator dachowania, dzięki któremu młodzi kierowcy najprawdopodobniej będą bardziej uważać na prędkość samochodu podczas wchodzenia w zakręt.

Odbyło się również spotkanie z kobietą sukcesu, która w obrazowy sposób wytłumaczyła, jak ważne w dążeniu do celu są konsekwencja i upór. Garść porad gościa zainspirowała młode kobiety do spróbowania własnych sił w biznesie po ukończeniu szkoły.

Nowością w Warsztatach Dobrego Wizerunku było szkolenie prowadzone przez stylistkę, która pokazała uczennicom szkoły zawodowej i technikum, w co się ubrać, żeby podkreślić atuty swojej sylwetki, jakich krojów
i kolorów unikać oraz co zrobić, aby wyglądać modnie i elegancko.

Praktyki i wyjazdy edukacyjne jak zwykle podobały się wszystkim. W Poznaniu młodzież zwiedziła fabrykę samochodów marki Volkswagen oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Odwiedzono też Muzeum Motoryzacji i Muzeum Uzbrojenia, zaś wytchnienie od nowinek motoryzacyjnych dało obcowanie z przyrodą w Palmiarni.

Oprócz szkoleń komputerowych odbędzie się również w wakacje, finansowany z funduszy unijnych, kurs spawania metodą MIG/MAG, którego szczęśliwi uczestnicy będą mogli podejść do egzaminu, w wyniku którego otrzymają międzynarodowe certyfikaty i książeczki spawacza, co znacznie zwiększy ich szanse na dobrze płatny zawód
w przyszłości.

            W kolejnych edycjach projektu wymyślane są coraz to nowe atrakcje. Uczniom marzą się jeszcze dodatkowe wyjazdy zagraniczne, tym razem do innych, bardziej odległych krajów.

Kto wie, może w przyszłym roku...?